Плата за ремонт та повірку водолічильників.
Відповідно до наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 р. затверджено Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій. Повірка засобів обліку здійснюється відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Згідно зі ст. 28 цього Закону періодична повірка, обслуговування та ремонт (у т. ч. демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Підприємства — виробники послуг з тепло-, водопостачання не мають права враховувати у тарифах витрати з періодичної повірки квартирних засобів обліку, оскільки згідно з Порядком формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 955 від 10.07.2006 р., та Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 959 від 12.07.2006 р., до складу витрат із збуту при виробництві зазначених послуг належать лише періодична повірка, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж після повірки) побудинкових засобів обліку, які є власністю підприємства, і тільки для тих споживачів, які проживають у будинках з такими приладами обліку.
Ремонт та повірка водолічильників, що не перебувають на балансі виконавця, виконуються за рахунок абонента силами виконавця або спеціалізованої організації.
Відносини між споживачами і виконавцями у сфері надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення регулюються Правилами надання послуг центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та «Типовим договором про надання послуг з нейтралізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 р., якими визначаються обсяги, режими, термін надання послуги та порядок розрахунків.
Відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 р., роботи з періодичної повірки засобів обліку віднесено до переліку робіт з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій.
Згідно з цим Порядком витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у т. ч. їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником (суб'єктом господарювання всіх форм власності, що спеціалізується на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями), який виконує зазначені послуги, у розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення їх періодичної повірки, обслуговування і ремонту, у т. ч. демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.
Зазначені витрати визначаються відповідно до укладеного договору між власником (балансоутримувачем) будинку або його уповноваженою особою та організацією, яка здійснює повірку засобів обліку, і обраховуються згідно з Методикою визначення вартості метрологічних робіт, затвердженою наказом Держспоживстандарту України № 109 від 04.05.2005 р.
Калькулювання собівартості витрат, пов'язаних з обслуговуванням, ремонтом (у т. ч. демонтажем, транспортуванням, монтажем після повірки та пломбуванням засобів обліку), здійснюється підприємством, що надає послугу, і погоджується органом місцевого самоврядування.
Оплата послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, у т. ч. послуг із періодичної повірки засобів обліку, здійснюється споживачем за встановленим тарифом та на умовах, передбачених Типовим договором, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 р.
Таким чином, витрати з періодичної повірки квартирних засобів обліку є складовою тарифу на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і не відшкодовуються через діючі тарифи на послуги з тепло-, водопостачання та водовідведення.
Отже, якщо засоби квартирного обліку перебувають у власності мешканців будинку, періодична повірка, обслуговування та ремонт здійснюються за їхній рахунок через тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Якщо органом місцевого самоврядування, який відповідає за надання житлово-комунальних послуг, не включено до тарифу витрати щодо періодичної повірки та ремонту {у т. ч, демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку, то оплата споживачем цих послуг повинна здійснюватися згідно з укладеним договором між споживачем та виконавцем послуг або із спеціалізованою організацією з періодичної повірки та ремонту (у т. ч. демонтажу, транспортування та монтажу) квартирних засобів обліку.